Bez kategorii Książkowo Obyczajowe poradniki

Z Kindla wzięte czyli ostatnio przeczytałam

8 października 2018

Wszystko, co trafia na mojego Kindl’a i finalnie zostaje przeczytane, skrupulatnie odznaczam i krótko recenzuję tutaj. Nie odczuwam potrzeby powtarzania tego na blogu. Zdarzają się jednak książki, które na tyle przykuły moją uwagę i dały do myślenia, że chcę się z Wami nimi podzielić. I tak w ostatnim czasie były to:

Odżywianie według jogi

Odżywianie według jogi

1) „Odżywianie według jogi. Uzdrawianie relacji z własnym ciałem i jedzeniem” Melissa Grabau

Mój romans z jogą trwa już niemal pięć lat; z większym lub mniejszym natężeniem. Jest to dla mnie rodzaj aktywności fizycznej. Praktyka jogi nigdy nie miała dla mnie wymiaru stricte duchowego – chodziło (i nadal chodzi głównie) o sprawność i elastyczność ciała. Dlatego po „Odżywianie według jogi” sięgnęłam raczej z czystej ciekawości. Spodziewałam się raczej jadłospisów i list produktów zakazanych i dozwolonych. Przed rozpoczęciem lektury pokpiwałam nawet w myślach, że nic nowego pewnie tam nie znajdę, poza znanym mi już wegetarianizmem czy nawoływaniem do odstawienia chemicznego jedzenia. A tu niespodzianka. W całej książce nie ma żadnego zestawienia produktów dobrych czy złych, ani jednego jadłospisu, nikt nie krzyczy, że jedzenie mięsa jest złe. Pozycja traktuje o odżywianiu jako procesie, który sprawia, że nasze życie i ciało wygląda i czuje się tak, jak jest przez nas traktowane. W oparciu o konkretne przypadki (osoby), autorka analizuje problemy żywieniowe współczesnego pierwszego świata, sugerując metody ich rozwiązywania. Bardzo pomocne są też ćwiczenia „duchowe” będące podsumowaniem każdego rozdziału. Wbrew tytułowi – książka nie tylko dla joginów.

2) „Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta” Natalia Sosin-Krosnowska

Najpierw powstała seria programów „Daleko od miasta” emitowanych na kanale Domo+. Każdy z odcinków poświecony był innej ucieczce mieszczucha na wieś, do idealnego i spokojnego życia. Ciężko jednak w niecałych 30 minutach streścić wszystkie emocje, wątpliwości i przeżycia bohaterów. Dlatego książka napisana przez prowadzącą, to idealne uzupełnienie programu. Wizja i fonia z programu zyskuje duszę. Okazuje się, że wymarzony dom w górach, to nie tylko cisza, spokój i bliskość natury ale i cieknący dach, dwugodzinna wyprawa do sklepu i szara, depresyjna jesień siąpiąca deszczem. Zbiór zwierzeń, z który chyba żadne nie jest tylko pochwalnym peanem na polską wieś, to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chociaż raz pomyślał o rzuceniu wszystkiego i hodowaniu owiec w Bieszczadach.

3) „Paryska nieznajoma” Santa Montefiore

Z autorką „poznała” mnie moja nieżyjąca już babcia, podsuwając dawno temu „Spotkamy się pod drzewem ombu”. Od tamtej chwili regularnie wracałam (dzięki babci) do jej książek. Niestety babcia zmarła, a ja jakoś przestałam sięgać po lżejszą, kobiecą literaturę. Aż wpadła mi w ręce „Paryska nieznajoma”. Połknęłam ją w dwa wieczory. Nie jest to lektura wymagająca zastanowienia i analizowania. To zwyczajna ludzka historia ze wzlotami i upadkami, szczęściem i dramatem. Jest oczywiście nieszczęśliwa miłość, intryga i happy end. Bez filozofii, zadumania i niepotrzebnych analiz. Bo czasem trzeba się przenieść do alternatywnej współczesności, gdzie problemy są jakby łatwiejsze i życie prostsze.

A Wy, co ciekawego ostatnio przeczytaliście? Może coś z mojej listy, a może zupełnie innego? Chętnie poznam Wasze opinie i sugestie.

Podobne wpisy

9 komentarzy

 • Reply Marta 9 października 2018 at 07:38

  Chciałabym bardzo przeczytać drugą pozycję z listy 🙂
  W ostatnim czasie przeczytałam “Horyzont zła”, ale to było już dość dawno. Coś nie mogę się zmotywować do działania w tej materii 🙂

  • Reply Namysłowska 10 października 2018 at 16:20

   „Ciszę i spokój” bardzo polecam. Pozostałe dwie z resztą też. Ale tę szczególnie – fantastycznie obala stereotyp zgodnie z którym ucieczka na wieś to idealne rozwiazanie dla każdego.
   Chętnie podzielę się z Tobą moja „motywacją…wspominałam już, że czytam po 3 książki na raz i mogę nie spać, nie jeść byle czytać? 🙂

 • Reply Greenelka 17 października 2018 at 20:26

  ?Ciszę i spokój ?musze koniecznie przeczytać. Bo ja to zrobiłam. Zostawiłam miasto i wyjechałam na wieś…

  • Reply Greenelka 17 października 2018 at 20:31

   To dokładnie tak jak ja. Mój mąż mowi, że drukarnie nie nadążą z drukowaniek siążek dla mnie:) Zawsze i wszędzie czytam. Dlatego mam wciąz poobijane kolana. Bo kiedy łażę po lesie z psami , też czytam, tyle, że nie patrzę pod nogi:)

 • Reply Greenelka 17 października 2018 at 20:28

  Sorry , miało być ” Ciszę i spokój “.
  Pozdrowionka serdeczne

  • Reply Namysłowska 18 października 2018 at 09:57

   Polecam. Ja książkę przeczytałam co prawda już po podjęciu decyzji ale mimo wszystko daje do myślenia.

 • Reply Ula - www.wmojejnaturze.pl 7 maja 2019 at 21:33

  Dziel się częściej tym, co przeczytałaś, uwielbiam o tym czytać. Szczególnie chętnie sięgnę po dobrą powieść. Bo o ile ciekawe poradniki same wpadają mi w ręce, o tyle dobrych powieści jak na lekarstwo…

  • Reply Namysłowska 8 maja 2019 at 19:10

   Postaram się w najbliższym czasie zamieścić post z moimi nowymi odkryciami czytelniczymi.

  Skomentuj artykuł