Książkowo Życiowo

Françoise Sagan „Witaj, smutku”

3 grudnia 2016

dsc_2045

Dzisiejsza recenzja będzie bardzo nietypowa. Dotyczy książki, którą przeczytałam pod wpływem fascynacji popularnym od jakiego czasu „french chic”.  Odbiegać będzie też od zwyczajowych streszczeń, ponieważ najważniejsza jest dla mnie bohaterka drugoplanowa, a sama fabuła nie wzbudziła mojego wielkiego zainteresowania. Ale od fabuły zacznijmy.

Siedemnastoletnia Cecylia spędza wakacje w Saint Tropez ze swoim ojcem, czterdziesto dwu letnim bon vivantem oraz jego najnowszą kochanką, niewiele zresztą starszą od samej Cecylii. Spokojne lato komplikuje nieco pojawienie się dawnej znajomej, znanej paryskiej projektantki Anny. Wakacje w Saint Tropez nabierają barw. Tyle, jeśli chodzi o fabułę, która nie jest mocno zawiła. Szanując czytelników, nie zdradzę zakończenia.

Jak już wspomniałam, skusiłam się na lekturę „Witaj, smutku”, gdy w kolejnej książce, o francuski stylu została ona wspomniana. Zastanawiałam się, dlaczego. Teraz już wiem. Młoda autorka przedstawiła w niej obraz „french chick” w osobie Anny właśnie. Już pierwszy opis bohaterki daje nam pewien zarys:

W ciągu tygodnia ubrała mnie gustownie i nauczyła dobrych manier (…) zawdzięczam jej więc moje pierwsze eleganckie stroje (…) przy swoich czterdziestu dwu latach była kobietą pociągającą i wytworną. Twarz jej, piękna i dumna, miała wyraz znużonej obojętności.

Z czym kojarzy Wam się ten opis? Tak, to obraz „zwykłej” Francuzki. Kobiety, niezależnie do wieku  i pory dnia, wyglądające zjawiskowo w zwykłych dżinsach i białej koszulce. Takiej, która bez makijażu i markowej torebki prezentuje się jak milion dolarów. Nie ukrywam, że spośród wielu ikon stylu i mody, to właśnie Francuzka czy paryżanka są moim ideałem. I to nie tylko ze względu na wygląd. Również, poprzez swego rodzaju „nonszalanckie” usposobienie. A na czym ono polega? O tym możecie przeczytać śledząc losy Cecylii.

Zachęcam do lektury i podzielenia się refleksjami. Napiszcie, co myślicie o francuskim stylu – podoba Wam się czy wręcz przeciwnie, to coś zupełnie wam obcego. Chętnie poczytam, czy m jest dla Was styl, nie tylko francuski.

Podobne wpisy

2 komentarze

  • Reply Kobieta po 30 5 grudnia 2016 at 11:29

    Hmmm nie wiem to chyba nie dla mnie

  • Skomentuj artykuł


    The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.