W podróży

Do zobaczenia w Berlinie. Kopuła Reichstagu

1 czerwca 2018

Jeszcze niedawno byłam pewna, że najlepszy punkt widokowy, który pozwoli zobaczyć cały Berlin z lotu ptaka to Wieża Telewizyjna przy Alexander Platz. Ale zmieniłam zdanie, gdy zobaczyłam stolicę z „dachu” Reichstagu. Dzisiaj chciałabym Was zachęcić, do odwiedzenia właśnie tego ostatniego miejsca.

Kopuła Reichstagu od wewnątrz

Na początek trochę historii. Najnowszej, bo Reichstag nie przetrwał wojny. W obecnym kształcie, z charakterystyczną kopułą jest elementem panoramy Berlina od lat 90. kiedy to prace nad nim zakończyła znany architekt Norman Foster. Można powiedzieć, że jest to stosunkowo „młody” zabytek, niemniej jednak – jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów. Codziennie kopułę odwiedzać średnio 8 tys. zwiedzających. O popularności obiektu wśród turystów decyduje zapewne fakt, że jest to atrakcja bezpłatna. Aby zwiedzić szklaną konstrukcję trzeba tylko odpowiednio wcześniej zarejestrować się online określając konkretny dzień i godzinę. Bazując na własnych doświadczeniach polecam wybrać możliwie wczesną porę. Sama byłam tam około ósmej rano, w zwykły roboczy dzień. Uniknęłam w ten sposób nie tylko oczekiwania w „bramkach” ale też tłumów już na górze. A to ważne jeśli chcemy w spokoju podziwiać panoramę miasta. Nie jest może ona tak rozległa, jak ta widziana z Wieży Telewizyjnej ale równie piękna i interesująca. Szczególnie, że przy wejściu możemy zaopatrzyć się w audioprzewodnik w języku polskim. Polecam tę opcję. Lektor opowiada nie tylko historię budynku ale też opisuje wszystko po widzimy na zewnątrz wspinając się na kolejne poziomy kopuły.

flaga Niemiec za szybą

A ta zachwyca. Przede wszystkim ogromem. Znajduje się na wysokości 24 metrów,wznosi się na kolejne 24 metry,  waży 1200 ton i ma 40 metrów średnicy. Konstrukcję stanowi stalowy szkielet uzupełniony szklanymi taflami o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych. Co ciekawe – i mnie sama bardzo zaskoczyło – tafle szkła są lekko odchylone, nie tworzą zamkniętego sklepienia.

widok z kopuły Reichstagu

Z audio przewodnika można dowiedzieć się również sporo na temat „energetycznej” i „ekologicznej roli czy też funkcji kopuły. To szczegóły, które zainteresują wielbicieli techniki. Dla tych, którzy od matematycznych detali wolą socjologię pozostaje podpatrywanie przez szklane sklepienie niemieckich parlamentarzystów.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.